تماس

از بین هاردهای HDD، SSD و SSHD چگونه بهترین را برای لپ تاپ خود انتخاب کنیم؟


انتخاب بهترین حافظه برای ارتقاء سخت افزاری آنقدر ساده نیست که به نظر می آید. می خواهید روی لپ تاپ خود هارد دیسکی سنتی (HDD) ببندید؟ یا می خواهید هاردهای سرعت بالا و به روز (SSD) را استفاده کنید؟ یا ترجیح می دهید ارتقاء شما ترکیبی از هارد SSD و HDD باشد (SSHD)؟ عوامل مهم زیادی در این بین وجود دارند که باید بررسی شوند، و متأسفانه هیچ کدام از راه حل های موجود برای ایجاد بهترین کارایی با همه ی سیستم های موجود مناسب نیستند. به عنوان یک تصمیم مهم، باید گزینه ای را انتخاب کنید که نیازهای مختص شما را به خوبی پاسخ دهد.

برای انتخاب درست بهتر است عوامل کلیدی انتخاب مناسب این گزینه را با هم دسته بندی کنیم:

شکل ظاهری و نحوه عملکرد

چون هاردهای SSD دارای بخش های متحرک نیستند، این هاردها باریکترین هاردهای موجود در بازار هستند. این هاردها علی الخصوص برای استفاده در لپ تاپ های باریک و سبک، و همچنین برای استفاده در طراحی های ظریف و پیچیده صنعتی بسیار کاربرد دارند. برای لپ تاپ های استاندارد این هاردها با ضخامت ۷ میلی متر و ۵ میلی متر موجود هستند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم HDD های استفاده شده در لپ تاپ های استاندارد بین ۷ میلی متر تا ۹.۵ میلی متر ضخامت دارند. SSHD ها با ضخامت ۹ میلی متر وارد بازار شدند، کم کم به ضخامت ۷ میلی متر رسیدند و در سال ۲۰۱۳ نمونه ۵۵ میلی متری آنها نیز وارد بازار  شد.

ظرفیت

وقتی فقط صحبت از ظرفیت و توانایی نگهداری حجم اطلاعات زیاد اطلاعات باشد، دیگر نوع هاردها در مقابل هاردهای HDD حرفی برای گفتن ندارند. هاردهای SSHD نیز با قیمتی تقریباً مناسب توانایی نگهداری حجم زیادی از اطلاعات را دارند، اما SSD ها فقط در ظرفیت های پایین در دسترس هستند و ظرفیت های بالای آنها بسیار گران قیمت است.

سرعت

این دفعه نوبت به هارد SSD است که پرچم دار باشد. هاردهای SSD بیشترین کارایی را هنگام بوت شدن سیستم، هنگام خواندن و نوشتن اطلاعات و هنگام محاسبات سنگین کامپیوتر موقع انجام چندین فعالیت به صورت همزمان ارائه می دهد. از طرف دیگر یک هارد SSHD کارایی تقریباً نزدیک به SSD در هنگام بوت شدن سیستم، اجرای برنامه ها و لود کردن اطلاعات دارد. هاردهای HDD امروزی نیز که سرعت بالا  محسوب می شوند، کارایی نسبتاً قابل قبولی را در لپ تاپ های امروزی ارائه می دهند.

قیمت

امروزه قیمت هاردهای SSD تنها در ظرفیت های ۳۲ گیگ و ۶۴ گیگ برای استفاده در لپ تاپ ها مناسب به نظر می رسد. اما SSD های ظرفیت بالا بسیار گران قیمت هستند، مخصوصاً اگر بخواهیم قیمت آنها را بر حسب گیگ/تومان محاسبه کنیم. نسبت گیگ/تومان در هاردهای HDD از همه انواع هارد پایین تر است. نسبت گیگ/تومان در هاردهای SSHD اندکی از هاردهای HDD بالاتر است.

عمر باتری

در حالت کلی، حداکثر تأثیر نوع هارد روی عملکرد باتری یک لپ تاپ حدود ۱۰% است. عامل اصلی مصرف باتری در لپ تاپ، پردازنده و صفحه نمایش آن است. ولی از بین هاردهای موجود در بازار، مصرف SSD از همه نوع دیگر هارد کمتر است، رتبه دوم به SSHD تعلق دارد زیرا این هاردها می توانند سرعت چرخش دیسک خود را تا حد بسیار زیادی پایین آورند. مصرف هاردهای HDD در این بین از همه بیشتر است.

سطح اطمینان

نسبت خرابی در هاردهای SSD، HDD و SSHD تقریباً با هم برابر است. تنها تفاوت در نوع خرابی است. هاردهای HDDمعمولاً خرابی خود را با Bad Sector نشانی می دهند. این مشکل در هاردهای SSD وجود ندارد اما این هاردها محدودیت تعداد دفعات خواندن و نوشتن دارد و پس از تعداد بار مشخص خواندن و نوشتن از کار می افتند. در این بین چون هاردهای SSHD به صورت بهینه از هردو این هاردها استفاده می  کند، امکان به وجود آمدن این نوع خرابی ها را به حداقل می رساند.

پایداری

از آنجا که هاردهای SSD به گونه ای طراحی شده اند که هیچ گونه قطعه متحرکی در داخل خود ندارند و کلیه علمیات ذخیره و بازیابی اطلاعات به صورت الکترونیکی درآن انجام می شود، این هاردها مقاومت  بسیار بالاتری نسبت به ضربه، افتادن از دست و حرارت را نسبت به دو نوع دیگر هارد دارند.

نتیجه گیری

با فکر کردن به تمامی این موارد ممکن است فکر کنید که ارتقاء هارد یک لپ تاپ کاری بسیار مشکل باشد، اما در نهایت همه این موارد به یک موضوع ختم می شود: صرفه اقتصادی. هدف اصلی شما از ارتقاء هارد لپ تاپتان احتمالاً این است: چطور می توانم حداکثر ظرفیت ممکن را در هارد خود داشته باشم و سرعت و عملکرد هاردم نیز تقریباً در حد هارد SSD باشد و با این کار ته حسابم خالی نشود؟

برای جواب این سوال نگاهی به هاردهای SSHD بیاندازید. این هاردها به احتمال زیاد می توانند ترکیب مورد نظر شما برای رفع نیازهایتان باشند.

 

ارسال یک نظر