تماس

انواع پرینتر (انواع چاپگر)


ممکن است مدتی باشد که قصد خرید یک چاپگر ( پرینتر ) برای مصرف خانگی یا اداری داشته باشید ودر بین این همه چاپگر( پرینتر ) با برندها و مدل های مختلف که هرکدام برای مصرف خاصی طراحی و ساخته شده اند سردرگم شده باشید. در قسمت پایین به اختصار درمورد چاپگرها ( پرینترها ) و نحوه کارشان مطالبی را جهت کمک به شما عزیزان ارائه می نماییم.

درابتدا باید گفت که چاپگرها ( پرینترها ) عمدتا به سه دسته تقسیم می شوند:

۱-چاپگرهای سوزنی یا ماتریسی ( پرینترهای سوزنی یا ماتریسی )

۲-چاپگرهای جوهرافشان ( پرینترهای جوهرافشان )

۳- چاپگرهای لیزری ( پرینترهای لیزری )

 

۱- چاپگرهای سوزنی یا ماتریسی (پرینترهای سوزنی یا ماتریسی ): این نوع چاپگرها ( پرینترها ) دارای پین ها یا سوزن های ریزی در هد خود هستندکه بوسیله آنها به یک نوار جوهری که از فاصله کمی از کاغذ قرار گرفته ضربه میزنند و بدین طریق روی کاغذ حروف و اشکال مختلف را ایجاد می کنند. نوار جوهری این نوع چاپگرها ( پرینترها ) ریبون نام دارد و در صورت نیاز به تعویض ، هزینه کمی دارند.

این چاپگرها ( پرینترها ) نسل اولیه چاپگرهای ( پرینترهای ) موجود می باشند وساختار ساده ای دارند. احتمالا شما ،این پرینترها را در بانک ها ،آژانس های مسافرتی(تهیه بلیط) ، ادارات و … دیده اید و یا حداقل صدای این پرینترها، هنگام چاپ به گوشتان خورده باشد، شایان ذکر است که چاپگر ( پرینتر ) دستگاه خود پرداز (ATM) نیز از همین دسته از چاپگرها ( پرینترها ) هستند.

ضعف و اشکال عمده این پرینترها این است که به هنگام کار سر و صدای زیادی دارند که این سر و صدا ناشی از ضربات هد است که برروی کاغذ می زند، علاوه بر این اشکال دیگر این است که سرعت چاپشان کم است. در اکثر موارد این چاپگرها ( پرینترها ) به صورت تک رنگ است. از نظر کیفیت چاپ، این پرینترها قابل رقابت با پرینترهای لیزری یا جوهر افشان نیست.

کیفیت چاپ چاپگرهای سوزنی را بوسیله سوزن های داخل هدشان می سنجند ،هرچه تعداد سوزن ها بیشتر باشد کیفیت چاپ بالاتر می رود.

 

۲- چاپگرهای جوهرافشان ( پرینترهای جوهرافشان ): در این نوع از چاپگرها ( پرینترها )، عملیات چاپ بوسیله جوهر مخصوص خود دستگاه که توسط کارخانه های سازنده چاپگر ساخته و به بازار عرضه می گردد صورت می پذیرد. مدل های بالاتر این نوع چاپگرها که با پسوند photo در بازار عرضه می شوند مانند Epson Inkjet Photo L800 که دارای کیفیت بالاتری میباشند. در عکاسی وآتلیه ها بیشتر به چشم  میخورد و برای چاپ عکس ها و تصاویر گرافیکی مناسبترین گزینه هستند.

از جمله معایب این پرینترها این است که نباید برای مدت طولانی بدون استفاده بماند و لازم است که هر ۵ روز یکبار یک پرینت از آن گرفته شود تا جوهر موجود در کارتریج چاپگر خشک نشود. که در این صورت خرید دوباره آن باعث تحمیل هزینه سنگینی به شما ، که در بعضی موارد مبلغی تا نصف قیمت خرید خود دستگاه را باید بپردازید، ور بعضی موارد به هنگام خشک شدن جوهر کارتریج ها، هد دستگاه هم رسوب می کند که دراین مواقع با عمل clean head  کردن مشکل حل خواهد شد. در این نوع چاپگرها، مهلت استفاده ازکارتریج ۶ ماه میباشد.Epson (ایپسون) یکی از پیشتازان تولید چاپگرهای جوهر افشان (  پرینترهای جوهرافشان ) است.

کارتریج اکثر چاپگرهای جوهر افشان ( پرینترهای جوهرافشان ) معمولی، شامل ۴رنگ جوهر میباشند.زرد- آبی – قرمز- مشکی  که برای ساختن رنگ های مختلف از ترکیب این ۴رنگ استفاده میکنند. در بعضی از پرینترهای های جوهر افشان مخزن مربوط به رنگ مشکی بزرگتر از سه رنگ دیگر و داخل کارتریج با کمی فاصله قرار گرفته است. در مواردی که استفاده از چاپگر زیاد است از تانک جوهر استفاده می کنند که با یک رشته ۴تایی به داخل دستگاه (کارتریج) متصل می شود بدین طریق جوهر بیشتری(حدود۱۰۰۰ میلی لیتر برای هر رنگ) برای چاپ داریم. درهنگام جابجایی دستگاه، تانک جوهر را بوسیله چسب نواری پهن به قاب کناری دستگاه می چسبانیم.

 

۳- چاپگرهای لیزری ( پرینترهای لیزری ) : طرز کار این چاپگرها ( پرینترها ) مانند دستگاه فتوکپی میباشد. چاپگرهای لیزری نسبت به چاپگرهای جوهرافشان قیمت بالاتری دارند ولیکن تونر پرینترهای لیزری نسبت به جوهر پرینترهای جوهرافشان کم هزینه تر میباشند و درنگهداری از حساسیت پایین تری نسبت به پرینترهای جوهرافشان برخوردار میباشند. در این نوع چاپگرها عمل چاپ بوسیله پودری با بار الکتریکی انجام می گیرد که به آن تونر می گویند . یکی از مهم ترین شاخص های یک چاپگر لیزری تونر است ، محفظه تونر که در کارتریج دستگاه قرار گرفته و به مقدار کافی پودر جوهر برای چند هزار صفحه را داراست. درصورت اتمام کارتریج دستگاه ، توصیه می شود که از کارتریج های اصلی استفاده گردد که این کار عمر مفید دستگاه شما را افزایش می دهد. پودر تونر بوسیله درام و مگنت بر روی کاغذ پاشیده شده و از طریق حرارتی که قسمت فیوزینگ چاپگر به کاغذ می دهد به خورد کاغذ می رود و درعملیات چاپ انجام می شود. در صورت تماس این پودر با دست انسان به وسیله شست و شو با مواد شوینده پاک می شود ولی اگر به لباستان بچسبد دیگر پاک شدنی نیست. در صورت عمل نکردن فیوزینگ دستگاه بعد از  بیرون آمدن کاغذ از چاپگر اگر با انگشتتان روی نوشته ها بکشید نوشته ها پاک می شوند. کارتریج  پرینترلیزری با پرینترجوهرافشان تفاوت هایی عمده ای دارد.

 

در این قسمت اجزای تشکیل دهنده کارتریج لیزری را نام میبریم و به اختصار توضیح میدهیم:

کاست : بدنه اصلی کارتریج است و تمام اجزای کارتریج را دربرگرفته است، این قسمت پلاستیکی و مشکی رنگ است ،مشخصات و نحوه نگهداری کارتریج برروی کاست حل شده است.

درام : مهمترین قطعه یک کارتریج و از جنس سلنیوم است. درام با ولتاژ شارژ شده است.

در هنگام شارژ کارتریج درام باید دور از نور مستقیم نگه داری شود و نباید ضربه بخورد.

مگنت : میله ای استوانه ای شکل به رنگ مشکی است که وظیفه نگه داشتن ذرات تونر روی سطح خود و در نتیجه انتقال تونر برای مراحل بعدی را دارد. مگنت همیشه پوشیده از تونر میباشد.

بلید و دکتربلید  :  یک نوع تیغه میباشدکه وظیفه اصلی آن کنترل میزان تونر موردنیاز برای چاپ میباشد. درصورت خرابی این قطعه ، نوشته های بر روی کاغذ پررنگ تر یا کمرنگ تر از حد معمول چاپ میگردد و یا اینکه حاشیه ای در اطراف صفحه چاپ میشود.

مخزن تونر : محلی در کاست کارتریج که تونر روی آن ریخته و نگهداری می شود .

چیپ ست :  کار چیپ ست شمارش تعداد صفحات چاپ شده است. در بعضی از دستگاه ها این قطعه می تواند جلوی چاپ را بگیرد.

پرینتر های لیزری خود به دو دسته تقسیم می شوند : سیاه و سفید – رنگی . در این مورد که کیفیت چاپ تصاویر و عکس ها در پرینتر لیزری بالاتر است یا جوهرافشان ، نظرات مختلفی وجود دارد که دقیقا نمی توان گفت اما می شود اشاره کرد که چاپ نوشته ها و ترسیم خطوط مهندسی در این چاپگرها بالاتر از جوهر افشان است.

 

ارسال یک نظر