تماس

دلایل هنگ کردن کامپیوتر


از رایج ترین مشکلات که در حین کار کردن با کامپیوتر برای  شما ممکن است  رخ دهد، ظاهر شدن صفحات آبی می باشد. جهت راه اندازی دوباره سیستم لازم است تا دوباره سیستم Restart شود

و این خود مشکلات دیگری را به همراه دارد ، از جمله ذخیره نشدن و ناتمام ماندن کارها.
 
 
 
به تصور برخی از کاربران علت هنگ کردن سیستم عامل وجود باگ در سیستم عامل می باشد.کارشناسان مایکروسافت معتقدند که ویندوز، سیستم عامل پایداری است و کاربران می توانند با ثبات و بدون مشکل از آن استفاده کنند. نباید این نکته را نیز فراموش کرد که هیچ نرم افزاری ۱۰۰% فاقد باگ و مشکل نیست.
از مهمترین دلایلی که باعث هنگ کردن کامپیوتر می شود :
باز بودن بیش از اندازه کامپیوتر، نبودن فضا در هارد دیسک، سازگار نبودن برنامه نصب شده با سیستم عامل ، ایمن نبودن سیستم در برابر حملات جاسوسی و ویروس ، کار نکردن سیستم خنک سازی، درست کار نکردن اجزای سخت افزاری.
مشکلات نرم افزاری که موجب هنگ کردن می شوند:
•    استفاده از سرویس های نامعتبر و اشترک گذاری فایل ها می تواند موجب رخنه نرم افزار های نامعتبر شود.
•    حملات نرم افزارهای جاسوسی و مخرب به ویندوز در صورت مجهز نبودن به ویروس کش ها.
گاهی اوقات رایانه‌ها ویروسی می‌شود و از نظر کاربرانی که به امنیت خود توجهی ندارند این ویروس‌ها هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. اما بسیاری از مشکلات ناشی از وجود همین ویروس‌ها و آلوده شدن رایانه به آنهاست. ویروس‌ها ممکن است پردازشگر مرکزی را اشغال و درایورها را حذف کنند، فایل‌های سیستمی ویندوز را پاک کرده یا تنظیمات مدیریتی در سیستم‌عامل را تغییر دهند. این تغییرات می‌تواند دلایل بسیار روشنی برای هنگ کردن، فریز شدن یا حتی قفل کردن برنامه‌های شما باشد.در صورت آلودگی به ویروس، بهترین روش درمان، استفاده از نرم‌افزارهای معروف و قدرتمندی همچون Kaspersky و Bitdefender است.
•    خاموش کردن و یا از برق کشیدن کامپیوتر در هنگام انجام کارهای مهمی چون ذخیره فایل های رجیستری بر روی هارد.
•    نصب درایورهای نامطابق با قسمت های حساسی از سیستم مانند کارت گرافیک یا مادربرد.
•    صحیح نبودن تنظیمات بایوس مادربرد و یا نصب نشدن کامل ویندوز بر روی سیستم شما.
بورد اصلی رایانه‌ها در بیشتر موارد دارای تنظیماتی از طرف کارخانه است که این تنظیمات نیز در بسیاری موارد با سخت‌افزارهای مختلف سازگاری کامل دارد. این تنظیمات می‌تواند به‌دلایل مختلفی توسط تکنیسین‌ها و متخصصان رایانه تغییر کند، اما زمانی که ظرفیت باتری بورد اصلی شما به پایان برسد، تنظیمات بایوس به حالت اولیه برمی‌گردد و این برگشت به حالت اولیه ممکن است با سیستم‌عامل شما سازگار نباشد. در چنین شرایطی ‌باید رایانه را به‌دست یک متخصص بسپارید تا تنظیمات مورد نیاز را دوباره روی رایانه شما اعمال کند. یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که در این شرایط برای کاربران به‌وجود می‌آید، به‌هم خوردن اولویت‌های بوت رایانه است. به‌عنوان مثال چنانچه اولویت اول بوت روی حافظه فلش قرار بگیرد و فراموش کنید، حافظه فلش خود را از درگاه یو‌اس‌بی جدا کنید، ممکن است با خطای بوت مواجه شوید و فکر کنید ویندوز رایانه به‌طور کل با مشکل مواجه شده است.
•    باقی ماندن درایورهای قطعاتی که از سیستم خود جدا کرده اید اما فراموش کرده اید که پاک کنید.
 
          مشکلات سخت افزاری که موجب هنگ کردن می شوند:
•    استفاده از رم های ضعیف و یا مشکل دار
بسیاری از هنگ‌ها در سیستم‌عامل مخصوصا آنهایی که با یک صفحه آبی همــراه می‌شود و در اصطلاح Blue Screen Of Death نام دارد، به‌دلیل مشکلات ناشی از حافظه رم یا بورد اصلی رایانه رخ می‌دهد. دلیل بروز این خطا نیز فراهم نبودن امکان دسترسی به اطلاعاتی است که ‌باید در حافظه رم ذخیره شود.
اگر می‌خواهید خودتان اقدام به رفع مشکل کنید، پیش از هر کاری می‌توانید یک حافظه رم جدید را جایگزین حافظه قبلی کنید! در این شرایط اگر مشکل رفع شد، یعنی رم معیوب بوده است. در صورتی‌که با رم جدید مشکل همچنان باقی بماند، یعنی حافظه رم سالم است و مشکل به بورد اصلی مربوط می‌شود.
•    استفاده از هارد دیسک خراب و یا ایراد دار
•    استفاده از پاورهای از رده خارج و یا ضعیف تر سیستم شما
اگر سخت‌افزارهای رایانه شما از سازگاری کاملی با یکدیگر برخورداراست، تنظیمات بایوس را بدرستی انجام داده‌اید، از سلامت هارد‌دیسک، بورد اصلی و حافظه رم هم مطمئن هستید اما باز هم رایانه شما در بازه‌های زمانی متفاوت دچار هنگ یا راه‌اندازی مجدد می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم منبع تغذیه را بررسی کنید. منبع تغذیه یا همان پاور رایانه می‌تواند در صورت نیم‌سوزشدن، کاهش توان برق‌رسانی و… این مشکلات را برای رایانه شما بوجود آورد. گاهی اوقات افت ولتاژ و وجود نوسان زیاد در برق ساختمان نیز می‌تواند دلیل بروز این‌گونه مشکلات باشد.
•    گرم شدن بیش از حد مادربرد،پردازنده،کارت گرافیک و یا پاور
•    استفاده از کارت گرافیک ناکارامد و یا معیوب
•    استفاده از مادربرد هایی که یا از رده خارج شده اند و یا با پردازنده شما سازگاری ندارند.
•    عدم وجود فضای مناسب برای تخصیص دادن ویندوز به حافظه ی مجازی هم می تواند مشکل ساز باشد.

ارسال یک نظر