تماس

معرفی P8Z68-V Pro جدیدترین مادر برد Asus


معرفی مادربرد P8Z68-V Pro محصول شرکت Asus مجهز به چیپ‌ست  Z68 newest motherboard of Asus

سرانجام مادربوردهای مجهز به چیپ‌ست Z68 پا به عرصه IT گذاشتند. چیپ‌ستی که به گفته اینتل برخی نواقص و محدودیت‌های دو چیپ‌ست P67 و H67 در آن برطرف

شده و امکانات و قابلیت‌های جدیدی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اولین مادربورد از این مجموعه که به دستمان رسیده، P8Z68-V Pro محصول شرکت Asus بوده و آن‌طور که از ظواهر امر پیداست، جزء محصولات میان‌قیمت به شمار می‌آید.
پردازنده و چیپ‌ست
ظاهر این مادربورد بسیار شبیه Asus P8P67 Pro طراحی شده که تا حدودی بهینه شده‌است. خنک‌کننده‌های روی مادربورد برخلاف مدل قبلی به خوبی روی مادربورد محکم شده‌اند و ظاهر آنها هم کمی تغییر کرده است.
 
رابط‌ها و پورت‌ها
چیپ‌ست Z68 مانند P67 تنها از دو پورت SATA 3 پشتیبانی می‌کند. Asus نیز یک کنترلر Marvell‌ روی مادربورد قرار داده تا تعداد این پورت‌ها به چهار عدد برسد. این‌بار Asus برای ارائه پورت‌های USB 3.0 به سراغ کنترلرهای ASMedia رفته‌است.
دو عدد از این کنترلرها روی مادربورد قرار گرفته و چهار پورت USB 3.0 (دو عدد در عقب و دو عدد با استفاده از رابط مخصوص) نیز در این مادربورد تعبیه شده‌است. برای پورت eSATA II نیز یک کنترلر JMicron JMB362 در نظر گرفته شده‌است.
رابط‌های روی مادربورد شامل یک PCI-E x16، یک PCI-E x8، یک PCI-E x4، دو PCI-E x1 و دو PCI می‌شود. نکته‌ای که باید در اینجا در نظر گرفته شود این است که، رابط PCI-E x4 تنها در صورتی می‌تواند با سرعت x4 فعالیت کند که دو رابط PCI-Ex1، پورت eSATA II و یکی از کنترلرهای USB 3.0 غیرفعال شوند. فاصله میان دو پورت PCI-E x16 و PCI-E x8 به نحوی است که فضای کافی برای عبور هوا وجود دارد  و این موضوع باعث کاهش دمای کارت‌های ‌گرافیک هنگام استفاده از فناوری توسعه‌دهنده گرافیکی مانند SLI یا CrossfireX می‌شود.
پایین مادربورد دکمه‌های روشن و خاموش قرار دارند اما خبری از Debug LED نیست. با وجود این، چند دیود‌نوری کوچک روی مادربورد قرار دارد که با بروز مشکل در هر قسمت روشن شده و به کاربر هشدار می‌دهند.
 
پانل پشت
همان‌طور که گفتیم، Z68 ترکیبی از P67 و H67 است و در پانل پشت مادربورد می‌توان بخشی از حاصل این ترکیب را مشاهده کرد. در کنار پورت‌های معمول، خروجی‌های تصویر D-Sub، DVI و HDMI نیز قرار دارند. با این حال، وجود این پورت‌ها باعث می‌شود، جا برای پورت‌های دیگر تنگ شده و در نهایت پورت‌های ضروری مانند PS/2 حذف شوند (یک روز از زمان تست ما به پیدا کردن یک صفحه‌کلید با پورت USB سپری شد!). مورد دیگری که در اینجا خودنمایی می‌کند، بلوتوث نسخه ۱/۲ است که از ویژگی BT GO! پشتیبانی می‌کند.
 
Lucid Virtu
ما این مادربورد را در هر دو حالت iGPU (اولویت با پردازنده‌گرافیکی مجتمع) و dGPU (اولویت با کارت‌گرافیک) تست کردیم. نرم‌افزار Lucid Virtu با برخی نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها مشکل دارد. به‌عنوان مثال، در تست‌های ما در حالت dGPU، اجرای نرم‌افزار ۳D Mark 11 و بازی Stalker ممکن نبود و باید Lucid Virtu را غیر‌فعال می‌کردیم.
در حالت iGPU نیز گاهی اوقات کارت‌گرافیک شناسایی نمی‌شد و مادربورد برای پردازش تصاویر همچنان از پردازنده‌گرافیکی مجتمع استفاده می‌کرد. این نکته را نیز باید در نظر داشت که استفاده از حالت iGPU اندکی کارایی نهایی را کاهش می‌دهد (برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این فناوری و دیگر فناوری‌های موجود در این چیپ‌ست به مقاله چیپ‌ستی از نسل آینده که در شماره ۳۰ منتشر شده مراجعه کنید).
 
بایوس
بایوس UEFI به دو صورت خلاصه و مفصل طراحی شده‌است. در اولین ورود به بایوس، نخست مدل خلاصه نمایش داده می‌شود که شامل مشخصات سیستم، انتخاب درایو بوت و ولتاژ و دما است. در حالت مفصل نیز تمامی امکانات و تنظیمات در اختیارتان قرار خواهدگرفت. بعضی از تنظیمات در جای مناسب قرار ندارند و برای اورکلاک نیز علاوه بر انجام آن به صورت دستی، قابلیتی نیز برای اورکلاک خودکار در نظر گرفته شده‌است.
 
اورکلاک
قبلاً پردازنده Core i5 2500K را روی یک مادربورد مجهز به چیپ‌ست P67 اورکلاک کرده بودیم. حالا در این مادربورد مشاهده می‌کنیم که در حالت اورکلاک حداکثر فرکانس همان پردازنده با خنک‌کننده یکسان، ۱۰۰ مگاهرتز افزایش یافته و به ۵۲۰۰ مگاهرتز می‌رسد (فرکانس پایه ۱۰۰ مگاهرتز، ضریب ۵۲، ولتاژ پردازنده ۱/۴۵ ولت). در این حالت نتایج تست WPrime، در دو دست ۳۲M و ۱۰۲۴M به ترتیب ۶/۸۰۴ و ۲۱۶/۳۲۴ ثانیه است

ارسال یک نظر