03132370105

09132270318

تعمیر تبلت

گام اول برای عیبت یابی و تعمیر تبلت شناخت قطعات و نحوه باز کردن آن است. در اینجا یک تبلت سامسونگ را بررسی می نماییم.

مشخصات ظاهری:
تبلت از بدنه پلاستیکی ساخته شده است . دکمه های کنترل خازنی در پایین تبلت قرار گرفته اند و دوربین 3.2 MP سامسونگ دارای فلش LED است. و ابعاد 190.1 در 120.6 در 12.0 میلی متر را داراست و از ابعاد ipod  کوچکتر می باشد.
________________________________________

پورت ها:
این تبلت دارای خروجی هدفون، سیم کارت،Micro SD ، اسلات و یک پورت USB است.
جای پیچ ها:
2 پیچ در کنار کانکتور Dock قرا دارد که زیر یک پلاستیک مخفی شده اند. این پیچ ها از نوع سه لبه می باشند.
باید از یک ابزار پلاستیکی برای باز کردن لبه های تبلت استفاده نمود. تبلت سامسونگ مانند ipod کلیپ مسی ندارد و پس از باز شدن مشخص نمی گردد اما ipod پس از باز شدن کلیپ مسی از بین می رود و مشخص می شود که تبلت قبلا باز شده است.
قسمت داخلی پشت کیس تبلت با صفحه محافظ EMI پوشانده شده تا برد اصلی، حافظه و پردازنده را از امواج مغناطیسی حفظ کند.
تقریبا نیمی از فضای پشت تبلت با باتری پر شده است.باتری با یک پیچ و یک سوکت به بدنه و برد وصل شده که می توان آن را جدا نمود.باتری تبلت سامسونگ گلکسی نصف باتری ipod است.
دوربین هم با یک سوکت به برد وصل شده که قابل جدا شدن است.
برای جدا کردن مادربرد تبلت باید کانکتورهای زیر را جدا کنیم:
جک میکروفون- جک هدفون- کنترل صدا- کابلهای صفحه لمسی- کابل های صفحه نمایش.بعد از سوکتها 7 پیچ وجود دارد که پس از باز کردن آنها ماردبرد از شاسی جدا می شود. دوربین جلو نیز به راحتی جدا می شود.جک هدفون نیز با یک پیچ جدا می شود البته ماده چسبناکی نیز آن را به بدنه چسبانده است که با کمی فشار قابل جدا شدن است. برای جدا نمودن صفحه نمایش از تفنگ حرارتی استفاده می کنیم تا از شاسی جدا شود.حالا می توان هر یک از اجزا را بررسی و برای تعمیر تبلت اقدام نمود.
شناخت قطعات موبايل
جهت يادگيري نحوه تعمير انواع دستگاه ها از جمله تعمير موبايل، ابتدا بايستي قطعات مختلف آن دستگاه را شناخت.
صفحه سبز رنگ داخل موبايل را برد مي نامند که قطعات الکترونيکي روي آن نصب مي شوند و تشکيل يک مدار الکتريکي مي دهند.
________________________________________
برد موبايل شامل قطعات زير است:
مقاومت:
مقاومت قطعه اي است که در يک مدار نصب شده و در مقابل عبور جريان الکتريسيته مقاومت مي کند و به دو صورت SMD و LMD روي يک برد نصب مي شود. بردهاي موبايل از نوعي هستند که قطعات بر روي آن ها به صورت SMD نصب مي شود يعني به صورت قابل رويت متصل مي شوند و نه نصب در عمق.انواع مقاومت هاي معمول که در بردهاي موبايل استفاده مي شوند را مي توان به ترتيب زير نام برد : مقاومت سراميکي و مقاومت فيوزي.
خازن:
خازن قطعه الکترونيکي است که بين ولتاژ و جريان اختلاف فاز ايجاد مي کند و نوعي صافي هنگام عبور جريان و ولتاژ از مدار نيز مي باشد.خازن ها جريان DC را از خود عبود نمي دهند ولي جريان AC از آنها رد مي شود. ساختار آن از دو صفحه رسانا تشکيل شده که در ميان آن ها ماده دي الکتريک قرار مي گيرد. انواع خازن هاي موجود در بردهاي موبايل؛ خازن سراميکي و خازن تانتانيوم هستند.
سلف:
سلف يک سيم پيچ است که هنگام عبور جريان خاصيت القايي از خود نشان مي دهد. سلف به نوسانات جريان حساس است و شوک هاي مدار را دفع مي کند. سلف هاي رنگ هاي مختلف دارند که در گوشي هاي متفاوت با هم فرق مي کند.
ديود:
ديود يک قطعه يکسو ساز است و از کنار هم قرار دادن دو کريستال N و کريستال P حاصل شده است.اين قطعه تنها از يک طرف جريان را عبور مي دهد از اين رو آن را نيمه هادي گويند. ديودها انواع مختلفي دارند: رکتيفاير يا ديود يکسوساز، LED يا ديود نوراني، ديود زنر و ديود مادون قرمز.
ترانزيستور:
ترانزيستورها در گوشي هاي موبايل نقش تقويت کننده ولتاژ، جريان و در حقيقت توان را دارند.اين قطعات نيمه هادي هايي هستند که مي توانند جايگزيني براي ديود باشند. در موبايل ها کمتر از ديود استفاده مي شود. نقش اصلي ترانزيستورها تقويت کنندگي ، راه اندازي و سوئيچينگ مدار داخلي است.
رگولاتور:
ولتاژ در يک مدار توسط رگولاتور تنظيم مي شود و در گوشي هاي موبايل نيز به همين ترتيب است.
IC يا آي سي
مدارات مجتمع را آي سي گويند. اين مدارات مجتمع بسته به محل مورد استفاده مي توانند وظايف مختلفي برعهده گيرند. آي سي هاي موبايل يا دورديفه هستند يا چهار رديفه.
بلندگو:
اسپيکر يا بلندگو قطعه مربوط به بخش صوتي موبايل است. بلندگو وظيفه توليد صوت از سيگنالهاي الکترونيکي را بر عهده دارد. بلندگو قطعه اي است که درون خود مقاومت داخلي دارد و همين مقاومت وجه تمايز آن هاست. انواع بلندگو ؛ پايه دار، کابل دار و کابل دار قلع کاري شده اند.
ميکروفن:
اين قطعه صوت را به سيگنال هاي الکترونيکي تبديل مي کند و يکي ديگر از قطعات بااهميت در گوشي هاي موبايل است. ميکروفن نيز همانند بلندگو يک مقاومت داخلي دارد که در انواع مدل ها متقاوت است. ميکروفن ها از نظر تکنولوژي ساخت به 4 دسته تقسيم مي شوند: زغالي که در تلفن هاي قديمي روميزي بکار مي رفت،خازني که در گوشي هاي تلفن همراه استفاده مي شود و کريستالي و ديناميکي که در مدارات فرستنده که کيفيت بالايي نياز دارند از ان بهره مي گيرند.
باطري:
باطري هر گوشي تنها منبع انرژي در داخل آن است که اهميت بسياري دارد.جنس باطري از نيکل کاديوم است تا بتواند در برابر تعدد دفعات شارژ و دشارژ شدن دوام بياورد. بهترين نوع باطري از جنس ليتيوم انتخاب مي شود تا به خوبي وظيفه خود را انجام دهد.
بازر:
بازر نيز به بخش صوتي موبايل مربوط است.نوعي پخش کننده صوت است و زنگ موبايل را به صدا در مي آورد.ساختار آن شبيه به بوق ماشين است. مولد صداي زير مي باشد و از ارتعاشات پولک و ديافراگم با نوسانات خازني شنيده مي شود. بازردونوع معمولي و هارمونيک است.
لرزاننده:
ويبراتور يا لرزاننده، براي توليد لرزش هنگام زنگ خوردن استفاده مي گردد. لرزاننده ها يا با محور وسط هستند يا با محور کنار.
رابط کاربر:
جهت استفاده فرد کاربر با گوشي موبايل از اين قطعات استفاده مي شود که LCD، شماره گير، کليد هاي خاموش و روشن و کنترل صدا، بلندگو و ساير قطعات اين چنيني هستند. به اختصار آن ها را UIF مي نامند. UIF ها را از لحاظ اتصال به برد به انواع زير تقسيم بندي مي کنند:
PAD ، فلت کيبل سوکتي ، فلت کيبل چسبي، فلت کيبل قلع کاري شده و کانکتوري.
صفحه کليد:
صفحه کليد قسمتي است که کاربر حروف و علائم و شماره ها را وارد گوشي مي نمايد. انواع آن کربني، نيترات نقره و فلزي-پولکي مي باشد.

 

اگر با وجود خواندن مطالب باز هم در تشخیص ایراد دچار مشکل شدید ، می توانید با همکاران ما در قسمت تعمیرات تماس حاصل فرمایید.

این هم بدانید یکی از اهداف ما سرعت بالا در تعمیرات واخذ پایین ترین هزینه از شماست و در ضمن تعمیرات ما، دارای گارانتی 1ماهه می باشد.

گروه مهندسی لعل فام

کلیه حقوق برای گروه مهندسی لعل فام محفوظ است.

طراحی سایت و سئو: ارتباط گستران پویا