03132370105

09132270318

اسمبل کردن کامپیوتر

كامپيوترها از قطعاتي تشكيل شده اند كه هر يك ساخت يك كمپاني می باشند. قطعات در آمريكا اختراع و در سراسر جهان تولید می شوند كشورهاي مختلف هر كدام يكسري قطعات

خاص را توليد مي كنند .به عنوان مثال شرکت های آمریکایی قطعات همچون CPU، شرکت ها در سنگاپور و یا هندوستان  هارددیسک، شرکت های کره ای حافظه های RAM ، و بسیاری شرکت در چین مشغول تولید کیس می باشند.

 شما مسلما از کسی که به طور حرفه ای کامپیوتر را اسمبل می کند سرعت کمتری دارید ولی در این مسیر شما فقط به یک پیچ گوشتی و دفترچه راهنما احتیاج خواهید داشت. در ادامه مراحل نصب و مونتاژ یک سیستم را بررسی خواهیم کرد.

يك سيستم ، متشكل از قطعاتي چون كيس ( Case ) ، مادربرد ( Motherboard ) ، پردازنده ( CPU ) ، رم ، كارت گرافيك ، مودم ، فلاپي درايو ( FDD ) ، هارد ديسك بوده که بنا به نیاز شما می توان قطعات دیگر قابل نصب  نیز نصب نمود.

کيس (Case)

تمام قطعات داخل كيس که اکثرا طبق سلیقه مصرف کننده انتخاب می شود، قرار میگیرند .منبع تغذیه (Power Supply) جزیی از کیس و قلب تپنده ی سیستم شما محسوب می شود.منبع تغذیه برخلاف کیس سلیقه ای نبوده و باید متناسب با سیستم تان انتخاب گردد. امروزه کیس ها بدون پاور ارائه شده و آن را باید جداگانه تهیه فرمایید.

در داخل كيس ، يك کابل برق ، بسته‌اي شامل پيچ ، واشر، Spacer ديده مي‌شود که از آنها جهت بستن قطعات به بدنه استفاده مي‌گردد.

مادربرد ( Motherboard )

مادربرد قطعه‌اي است كه اكثر قطعات چون CPU ، رم ، كارت گرافيك ، مودم ، كابل منبع تغذيه ، كابل هاي هارد ، فلاپي ، رايتر ، USB و... بر روی آن نصب مي‌شود. مادربرد ، برد اصلي دستگاه است و در حدود 12 پيچ مادربرد را به كيس متصل مي كنند.

پردازنده ( CPU )

CPU يا به عبارتي مركز كنترل و پردازش ، بر روي مادربرد نصب مي‌شود.محل نصب CPU بر روي مادربرد ، Zif Socket ، نام دارد که جاي آن كاملا مشخص است.CPUها اغلب داري پايه هايي هستند كه داخل سوراخ‌هاي سوكت قرار مي‌گيرد. براي نصب يك CPU روي مادربرد اهرم كنار سوكت CPU را روي مادربرد بلند كنيد و CPU را جا بزنيد قسمت مارك شده روي CPU را با قسمت مشابه روي سوكت مطابقت دهيد و اهرم سوكت را ببنديد.

 

نکته : با توجه به اينكه CPU ، داراي پايه‌هاي بسيار ظريفي است ، نصب آن بايد با دقت انجام شود. درصورتيكه نصب CPU به درستي انجام گيرد براي پايه‌ها مشكلي پيش نمي آيد. در هنگام قراردادن cpu  به علامت مثلثي كه در گوشه سمت راست و بالاي اين سوكت قرار دارد توجه داشته باشيد. در گوشه كناري CPU ، علامت مثلث كوچكي قرار دارد. اين علامت نشانگر منطبق شدن اين قسمت بر قسمتي از سوكت مادربرد كه داراي اين علامت است ، مي باشد. CPU را طوري بر روي سوكت بنشانيد كه علامت هاي مثلث موجود بر روي هر دو قسمت با هم منطبق شود اگر كار نصب CPU را به درستي انجام دهيد براحتي بر روي سوكت چفت مي شود. در صورتيكه CPU را به درستي جا نزنيد پايه ها و سوكت به هيچ عنوان بر روي سوكت چفت نمي‌شود ، در چنین مواردی هرگز نخواهید که CPU را با فشار آوردن به آن جا بزنید زیرا موجب شکسته شدن پایه ها شده و عملا دیگر قابل استفاده نمی باشد. در صورت کج شدن پایه ها باید توجه داشته باشید که آن را با دست صاف نکنید زیرا ممکن است پایه های دیگر کج شوند و یا الکتریسیته ساکن بدن باعث آسیب دیدن CPU گردد.

فنCPU

پردازنده‌ها به علت سرعت بالا در پردازش ، حرارت بسيار بالايي توليد مي‌كنند به همين دلیل بر روی CPU فن قرار می دهند تا حرارت آن را کاهش دهند. جهت نصب فن بر روی CPU اهرم های نگهدارنده آن بر روي فن را بالا و باز کنید ، این اهرم ها باعث چفت شدن فن بر روي CPU مي‌شوند.در چهارگوشه قاب ، پايه هايي قرار دارد كه باعث چفت شدن پايه هاي فن درون آنها مي‌شود. فن ، داراي پايه هايي است كه بر روي آن خاري تعبيه شده است. جهت چفت شدن فن بر روی مادربرد ممکن است به فشار اندکی احتیاج داشته باشید. 

فن CPU بايد به راحتي بر روي قاب بنشيند بطوريكه هرچهار عدد پايه فن به قاب نگهدارنده فن بر روي مادربرد چفت شود. بعد از اطمينان از اتصال صحيح فن ، اهرم هاي نگهدارنده را بسته و يا قفل را به آرامي فشار دهيد تا فن بر روي CPU چفت شود توجه داشته باشيد كه اينكار نياز به اندكي فشار به اهرم ها دارد اما اگر با وارد كردن فشار به اهرم‌ها ، اهرم‌ها بسته نشد و فن چفت نشد حتماً فن به درستي بر روي سوكت قرار نگرفته است. فن حتما باید بر رويCPU به صورت كامل منطبق شود .در صورتيكه فن CPU را به درستي نصب نكرده باشيد به دليل حرارت بالايي که CPU توليد مي‌کند احتمال هنگ كردن و سوختن CPU وجود دارد.

پس از نصب فن نوبت به نصب سوکت برق آن می باشد . بر روی مادربرد سوکتی قرار دارد که با عبارت CPU-Fan مشخص شده است.سوکت فن را به آن وصل کنید.

رم (RAM)

رم بر روی مادربرد ، در سوکتی به نام DIMM قرار می گیرد. رم  برای نصب دارای جهت می باشند. جهت قرارگیری رم با شکافی که بر روی آن وجود دارد مشخص می شود. بر روی اسلات نیز زائده ای وحود دارد که این زائده باید بر روی شیا رم قرار گیرد. وجود این زائده مانع از نصب آن از جهت دیگر می شود. در صورت قرار گیری صحیح رم در جای خود گیره های نگهدارنده به آرامی بسته خواهند شد. 

 

نصب مادربرد برروي كيس

 ابتدا پیشنهاد می دهیم که مادربرد را نصب کنید سپس CPU,RAM و فنCPU را نصب کنید .برای پیچ شدن مادربرد بر روی کیس ، سوراخ ها و پیچ هایی وجود دارد ابتدا Spacer ها قطعات کوچکی ( پلاستیکی و یا فلزی ) که بر روی سینی کیس بسته شده و مادربرد به آن پیچ میشود.Spacer ها دقیقا زیر سوراخ های مادربرد قرار می گیرند. مادربرد باید به راحتی بر روی سینی قرار بگیرد، از آوردن فشار به مادربرد و یا سوکت ها خودداری کنید. توجه داشته باشید که در هنگام بستن پیچ ها ، پیچ گوشتی به هیچ عنوان با مادربرد تماس نداشته باشد زیرا یک اشتباه کوچک می تواند موجب خراش برداشتن مادربرد و آسیب دیدن آن شود ، حتی ممکن است مادربرد را از کار بیاندازد.از سفت کردن پیچ ها نیز خودداری فرمایید که باعث تاب برداشتن و شکستن مادربرد می گردد.  

کارت گرافيک ( VGA Card )

در اسلات مخصوص کارت گرافیگ (VGA) بر روی مادربرد ، در کنار آن اهرمی جهت نگه داشتن کارت بر روی مادربرد قرار دارد. قبل از نصب کارت بر روی مادربرد زائده ای پشت کیس وجود دارد که باید آن را بردارید. پس از نصب صحیح کارت ، اهرم چفت شده و کارت  را بر روی مادربرد نگه می دارد. کارت گرافیک تنها از یک جهت قابل نصب بر روی اسلات می باشد که پس از نصب می توانید آن را با پیچ به بدنه ی کیس وصل کنید.

مودم ( Modem )

مادربرد ها داراي چند اسلات يك شكل ( اغلب به رنگ سفيد ) به نام PCI Slot مي باشند كه كارت‌هاي مختلف اعم از كارت مودم ، كارت كپچر ، كارت TV و مواردي از اين قبيل بر روي آنها نصب مي‌شود.

تمام اسلات هاي PCI كه بر روي مادربرد قرار دارند مانند هم مي‌باشند و مخصوص كارت خاصي نيستند و مي توان يك كارت را بر روي هر كدام از اسلات ها نصب كرد.

قبل از اينكه كارت ها بر روي دستگاه نصب شوند ابتدا بايد زائده فلزي پشت كيس برداشته شود . تا كارت ها به راحتي درجاي خود قرار گيرند.كارت مودم را بر روي يكي از اسلات هاي PCI جا بزنيد. اين كارت نيز همانند كارت گرافيك فقط از يك جهت نصب مي‌شود. بعد از اطمينان از نصب صحيح كارت را به بدنه كيس پيچ كنيد.

CD Drive

امروزه جهت نصب قطعاتی نظیر درایوهای CD ،  DVD و رایتر به مادربرد از کابل های SATA که دارای سرعت انتقال داده بالا می باشند استفاده می کنند.درایو مدنظر را طوری داخل کیس جا بزنید که از جلوی کیس قابل مشاهده باشد.قبل از نصب پانل را از کیس جدا کنید و پس از پیچ کردن درایو، آن را درجای خود قرار دهید.توجه داشته باشید که دکمه Eject پانل با دکمه Eject درایو بر رو هم قرار گیرد.

فلاپي درايو ( Floppy Drive )

فلاپي درايو نيز همانند CD Drive در محل مخصوص خودش قرار مي گيرد.در صورتيكه كيس داراي قاب مخصوص جهت فلاپي باشد بايد آن را بگونه اي نصب كنيد كه دكمهEject فلاپي با دكمه Eject كيس روي هم قرار گيرد. فلاپي را با پيچ هاي دنده ريز از هر دو سمت به بدنه كيس پيچ كنيد.

هارد ديسك (Hard Disk )

نصب هارد ، همانند نصبCD Drive  و محل نصب آن در زير فلاپي است . هاردديسك را به گونه اي نصب كنيد كه قسمت برد الكترونيكي آن به سمت پايين باشد.هارد ديسك را با پيچ هاي دنده درشت از هر دو سمت به بدنه كيس پيچ كنيد.

 

 پس از اینکه تمام قطعات را بر روی کیس نصب کردید نوبت به کابل های برق ، دیتا و کلیدها و چراغ ها می باشد.بیشتر مادربردها دارای دو سوکت برای تامین ولتاژ و جریان می باشند. کابل منبع تغذیه  که ولتاژ و جریان مورد نیاز برای قطعات را از منبع تغذیه می گیرد.

نصب کابل های دیتا CD Drive  و هارددیسک  و... مشابه هم می باشد. این کابل ها یک سر آن به درایو و سر دیگر آن به مادربرد وصل می شود که وظیفه انتقال اطلاعات از درایوها به مادربرد و یا برعکس را دارد. اين كابل ها داراي 3 کانکتور مي‌باشند. يكي براي اتصال به CD Drive و کانکتور وسطي در صورتيكه بخواهيد از وسيله ديگري ( مانند هارد دوم يا رايتر ) استفاده شود ، بكار مي رود و ديگري به مادربرد وصل مي‌گردد.

ابتدا كابل تغذيه را وصل مي كنيم. توجه داشته باشيد که كانكتور برق هارد و سي دي فقط از يك جهت جا مي رود .

بعد از نصب كانكتور برق ، نوبت به وصل كابل ديتا مي رسد.كابل ديتا داراي يك برآمدگي در وسط است كه اجازه نصب كابل از يك جهت را مي دهد. در صورتيكه كابل مورد استفاده برآمدگي مخصوص را نداشته باشد از هر دو سمت بر روي هارد قابل نصب است.براي نصب صحيح هميشه اين نكته را در نظر داشته باشيد:

بر روي كابل ديتا ، يكي از رشته سيم‌ها به رنگ قرمز است كه نمايانگر پايه 1 است .

اين رشته سيم قرمز هميشه بايد در كنار سيم قرمز كابل تغذيه هارد باشد و در حقيقت اين دو بايد روبروي يكديگر باشند نه دور از هم. اگر بر روی مادربرد را نگاه کنید دو سوكت IDE1 و IDE2 ديده مي‌شود. اين دو محل اتصال كابل هاي ديتاي هارد ديسك (CD Drive ، DVD Drive ، رايتر و ... ) مي‌باشند. توجه داشته باشيد كه بر روي اين سوكت‌ها نيز كابل تنها از يك طرف نصب مي‌شوند.

نصب کابل هاي فلاپي درايو

اگر به كابل فلاپي درايو توجه كنيد مي‌بينيد كه در يك سر كابل دو عدد بريدگي وجود دارد. قسمت برش خورده كابل به كانكتور فلاپي درايو متصل مي‌شود.توجه داشته باشيد رشته قرمز رنگ كابل ديتا روبروي سيم قرمز كابل تغذيه باشد.

نكته : در صورت برعكس زدن كابل ديتا ، بعد از روشن كردن سيستم ، چراغ فلاپي درايو ، بطور دائم روشن مي ماند.

مرحله بعدي نيز اتصال كابل ديتاي به مادربرد است بر روي مادربرد نيز سوكتي وجود دارد كه در كنار آن نام Floppy مشخص است. اين كابل فقط از يك جهت نصب مي‌شود.

نصب كليدها و چراغ‌هاي جلوي كيس

در تمام مادربردها کانکتورهايي وجود دارد که عباراتي مانند HDD LED ، Power LED، Reset ، Power SWو Speaker کنار آنها نوشته شده است. توجه داشته باشيد كه كيس نيز داراي رشته سيم‌هايي با همين نام‌ها مي باشد. با رعايت كردن جهت نصب ( مثبت و منفي ) ، اين سيم‌ها را  بر روي مادربرد وصل كنيد.

اگر قصد دارید تا سرعت سیستم خود را افزایش دهید ، این افزایش سرعت می تواند در قطعات زیر مشاهده کرد.

 Bus  و یا همان راههاي ارتباطي بين قطعات اگر نیاز به تغییر در سرعت باشد ، تغییر می کند در غیر این صورت به همان شکل باقی می ماند. مثلا باس ارتباطی PCI مدت یک دهه می باشد که تغییر نکرده اند. کیبورد از زمانیکه اختراع شده تا الان تغییر چشمگیری نکرده اند.

از جمله قطعاتی که تغییر کرده اند مي توان به موارد زير اشاره كرد:

• هر چه CPU ها سريعتر مي شوند ولتاژ كارشان كمتر، سرعت كلاك آنها بيشتر و احتمالاً تعداد پينهاي بيشتري خواهند داشت و احتياج به سوكتهاي جديد دارند.

• چيپ هاي حافظه سريعتر مي شوند تا بسته هاي اطلاعاتي را با سرعت بيشتري به مادربرد انتقال دهند. همانند CPUها آنها با هر توليد جديد، ولتاژ كمتري احتياج دارند، سرعت كلاك بيشتري دارند و تعداد پينهاي بيشتري دارند.

• كارتهاي ويديويي يك اسلات AGP مخصوص خود دارند هر چند استانداردهاي AGP با 3 استاندارد آمده اند در هر محصول جديد حداكثر سرعت دو برابر شده است اما ولتاژ از 3.3 ولت تا 1.5 ولت و بالاخره 0.8 ولت رسيده است سه ساختار مختلف براي اين سوكتها موجود است اگر شما يك كارت گرافيك 1.5 ولتي را به يك سوكت 3.3 ولتي متصل كنيد كارت و مادربرد هر دو را خواهيد سوزاند البته بعضي از مادربردها بيش از يك استاندارد را قبول مي كنند.

• هارد ديسكهاي جديد سرعت بالا ( Ultra DMA ) را ساپورت مي كنند. يك هارد ديسك جديد مادربرد قديمي را حس مي كند و يك مادربرد جديد يك هارد قديمي را مي شناسد و انتقال اطلاعات در هر يك از اين شرايط در سرعت پاييني كه هر دو بتوانند ساپورت كنند انجام مي گيرند.

بنابراين اگر در فكر ارتقا سيستم خود هستید بايد به اين نكات توجه داشته باشيد و بدانيد كه ممكن است با ارتقا يك يا دو قطعه نتوانيد به آنچه مي خواهيد برسيد و خريدن يك سيستم جديد مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

اگر با وجود خواندن مطالب باز هم در تشخیص ایراد دچار مشکل شدید ، می توانید با همکاران ما در قسمت تعمیرات تماس حاصل فرمایید.

این هم بدانید یکی از اهداف ما سرعت بالا در تعمیرات واخذ پایین ترین هزینه از شماست و در ضمن تعمیرات ما، دارای گارانتی 1ماهه می باشد.

گروه مهندسی لعل فام

کلیه حقوق برای گروه مهندسی لعل فام محفوظ است.

طراحی سایت و سئو: ارتباط گستران پویا