تماس

نحوه شبکه کردن دو کامپیوتر


 

نحوه شبکه کردن دو کامپیوتر

 

در این جا قصد داریم که شبکه کردم دو کامپیوتر را به شما اموزش دهیم .
دو نکته باید در اینجا رعایت شود اول انکه هر دو کامپیوتر باید مجهز به کارت شبکه باشند . دوم اینکه نیاز به کابل شبکه از نوع کراس برای اتصال به دو کامپیوتر داریم که بتوانیم بین دو سیستم اتصال برقرار کنیم .

 

 

مراحل نرم افزاری را در اینجا بررسی میکنیم که ببینیم شرایط اینکه دو کامپیوتربخواهد باهم شبکه بشوند چه هست .
ابتدا بر مای کامپیوتر که کامپیوتر اول است راست کلیک کرده و بعد گزینه properpies را انتخاب میکنید و در قسمت computer name وورک گروپ و نوع وورک گروپ را انتخاب کنید و در صورت نیاز نام کامپیوتر نیم را تغییر دهید .

 

برای این تغییر نیاز است از گزینه change برای عوض کردن اسم این کامپیوتر و متصل شدن به گروهی که در ان کامپیوتر خود را قرار بدهید و باید این گروه تشکیل شده باشد . گزینه چنج را انتخاب میکنید و در قسمت computer name نام ان را تغییر بدهید . و در قسمت وورک گروپ یک نام انتخاب کنید . ویندوز به صورت دیفالت همان نام وورک گروپ را انتخاب کرده است . در صورتی که نام ان را عوض کنید سیستم گزینه اوکی را فعال میکند و شما باید ان را انتخاب کنید و بعد از اوکی کردن سیستم نیاز به یک ری استارت خواهد داشت تا تنظیماتش اعمال بشود .

 

در قسمت کنترل پنل و در قسمت نت وورک کانکشن نیاز است برای کارت شبکه خود یک ای پی ادرس را تعریف کنید. همان طور که روی سیستم خود مشاهده میکنید روی کارت شبکه یک ایکن قفل وجود دارد که معنی ان این است که فایروال ویندوز روشن است .

برای خاموش کردن فایروال ویندوز در قسمت کنترل پنل باید بروید و ویندوز فایروال را باز میکنید و گزینه off را انتخاب میکنید و اوکی را در نهایت انتخاب میکنید . به قسمت کارت شبکه برگردید ملاحظه خواهید کرد که ان ایکن قفل از بین رفته است .

 

 

در صورتی که انتی ویروسی روی سیستم داشته باشید نیاز هست که حتما کامپیوتر ها دسترسی لازم به ان را داشته باشند.
سپس کارت شبکه کامپیوتر اول را باز میکنیم و با انتخاب گزینه properties و در قسمت اینترنت پروتکل یک ای پی برای ان تعریف میکنیم وبا انتخاب ایم اینترنت پروتکل گزینه properties را انتخاب میکنیم .

 

 

به صورت دیفالت گزینه اول صفحه ای که باز شده در برگه جنرال فعال است که ما ان را روی گزینه use the following IP addres قرار میدهیم و یک ادرس ای پی برای ان تعریف میکنیم و اوکی را انتخاب میکنیم .
مراحل شبکه کردن کامپیوتر اول به اتمام رسید و تمامی این مراحل گفته شده را برای کامپیوتر دوم نیز اعمال میکنیم . این نکته را در نظر داشته باشید که نام وورک گروپ کامپیوتر دوم نیز همانند و مطابق کامپیوتر اولمان باشد .

برای وصل شدن به کامپیوتر اول به قسمت ران میرویم با زدن دو بک اسلش ادرس کامپیوتر مقصد را پیدا کنیم و ان را اوکی کنیم . در این قسمت از شما پسوورد و یوزر کامپیوتر اول درخواست میشود و در اینجا یوزر نیم غیر فعال را مشاهده میکنید که با باز کردن مای کامپیوتر اول در منوی ابزار یا tools گزینه فولدر اپشن و در برگه ی view فولدراپشن در پایین منویی که به شما میدهد تیک گزینه اخر use simple را غر فعال کنید .

دوباره با کامپیوتر دوم برمیگردیم و همان مراحل را انجام میدهید تا دسترسی را داشته باشند و از شما پسورد نخواهد و با انجام این کار شما به راحتی وارد انها میشوید و نیازی به یوزر و پسورد نیست.
شما میتوانید با راست کلیک کردن در صفحه دسک تاپ و در قسمت properties در برگه ی استارت منو و در بخش کاستومایز و در برگه ی ادونس کاستومایز در این قسمت my network places را انتخاب کنید و ان را اوکی کنید تا بتوانید نت وورک های شبکه ی خود را داشته باشید .

 

در این قسمت با کلیک کردن بروی نت وورک و با انتخاب ماکروسافت ویندوز نت وورک وورک گروپی را که ساختید مشاهده کنید و با باز کردن ان کامپیوتر هایی که در ان قرار دارند به شما نمایش داده خواهد شد . که این شبکه شامل دو کامپیوتر هست .
نکته قابل توجه اینجا این است که تغییرات چندانی در ویندوز سون نسبت به ویندوز xp نخواهیم داشت و فقط در نحوه تغییر نام کامپیوتر و وورک گروپ هست .

در ویندوز سون کافی است که روی مای کامپیوتر راست کلیک کنید و گزینه properties را انتخاب کنید و در قسمت سیستم وورک کروپ همان نام خودش است و میتوانید با انتخاب گزینه chenge setting نام کامپیوتر و نام وورک گروپ خودتان را تغییر دهید .

 

 


 

ارسال یک نظر