ردکردن این

تعمیر سیم آداپتور شارژر لپ تاپ

تعمیر سیم آداپتور شارژر لپ تاپ

تعمیر سیم آداپتور شارژر لپ تاپ

یکی از رایج ترین مشکلات شارژر لپ تاپ ، پارگی کابل برق آداپتور است.که در اثر عواملی مثل کشیده شدن یا جمع کردن کابل، این قسمت دچار پارگی میشود و میتواند ایجاد خطراتی  به همراه داشته باشد.

گاهی دیده شده که اتصالات داخل کابل قطع شده و به این ترتیب، شارژر درست عمل نمیکند و همچنین خرابی برد آداپتور هم مسئله ای دیگه ایه که عملکرد این قطعه رو به شدت تحت تاثیر قرار میدهد. باید دقت کنید زیرا در ورودی این قطعه، برق AC 220v وجود دارد که  در بررسی و تعمیرات برد، نیاز به تخصص دارد.

آداپتور شارژر لپ تاپ ، شامل قطعات بسیاری هست که مدار پاور ،جک، کابل برق ورودی، فیوز یا NTC یا خازن های  مدار RCL اولیه و خازن بزرگ اولیه مدار. بروز مشکل در هر کدوم از این قطعات، زمینه ساز خرابی شارژر و عدم عملکرد صحیح این قطعه میشود. جهت تست و یا تعمیر آداپتورها ابتدا باید از معیوب و سالم بودن آداپتور اطمینان حاصل شود. در بعضی موارد ایراد از آداپتور نیست و ممکن است مربوط به لپ تاپ، باطری و یا مدار جانبی آن باشد.

برای تشخیص یک آداپتور لپ تاپ خراب می توان آن را با یک مولتی متر تست کرد. اگر ولتاژ یک آداپتور ۱۹ ولت سالم را تست نمایید, مولتی متر عدد ۱۹٫۵ ولت را نشان می دهد. این عدد کاملا نرمال و در رنج مجاز می باشد اما چنانچه این عدد برای مثال صفر و یا ۲۵ ولت باشد قطعا آداپتور خراب است.

آداپتور را می توان با یک لپ تاپ و باطری سالم تست کرد. یک آداپتور سالم باید بتواند توان مورد نیاز لپ تاپ بدون باطری را حتی در صورتی که ۱۰۰ درصد ظرفیت CPU استفاده می شود را تامین کند و همچنین باید بتواند باطری لپ تاپی که از سلامت آن اطمینان دارید را به طور کامل شارژ کند.

آداپتورهای لپ تاپ بصورت باکس هستند با روکش پلاستیکی دور  قاب برد آداپتور که باز کردن این قطعه کار ساده ای نیست و در صورتیکه با روش نادرستی  آن را باز کنید، باعث خراب شدن ظاهر آداپتور شده و گاهی نیز ممکن است آداپتور شما از نظر ایمنی دچار مشکل شود.

خرابی این قطعه معمولا یکی از حالتهای زیر است:

  1. خرابی کابل برق آداپتور- در این حالت برای رفع مشکل کافیست کابل برق را تعویض نمایید.
  2. خرابی بخشی از برد آداپتور- در این صورت حتما باید به تعمیر کار مراجعه نمایید زیرا به دلیل وجود برق AC 220v در ورودی این قطعه، کار کردن با این قطعه خطرناک بوده و نیاز به آگاهی دارد.
  3. خرابی سیم آداپتور- این خرابی قابل حل است و میتوانید سیمی که سرفیش آداپتور روی آن قرار دارد را تعویض نموده و مشکل را حل نمایید. فقط حتما مطمئن شوید که سرفیش جدید دقیقا مشابه قبلی باشد.

به منظور تعمیر سیم شارژر ابتدا مطمئن شوید که شارژر به لپ تاپ یا پریز برق وصل نباشد . اکثر شارژرها دو سیم یا کابل دارند؛ یکی از کابل ها به لپ تاب وصل می شود که ” کابل ولتاژ پایین ” نام دارد و دیگری به پریز وصل می شود که ” کابل ولتاژ بالا ” است… کابل ولتاژ پایینی را بردارید و 2.5 سانتیمتر از روکش سیم های داخلی را جدا کنید. راحت ترین راه برای جدا کردن پوشش کابل این است که دور آن را با یک چاقوی ظریف ببرید و سپس آن را بیرون بکشید.

با استفاده از سیم لخت کن، یک سانتیمتر از عایق سیم های داخلی عایق شده را جدا کنید. احتمالاً این سیم ها از نوع 16 AWG خواهند بود. اگر هر دو رشته سیم کابل عایق شده اند، 1 سانتیمتر از عایق سیم دوم را هم جدا کنید. سیم دوم عایق ندارد و باید آن را با شرینگ یا چسب عایق بپوشانیم . حالا باید این سیم ها را بجای سیم پوسیده و دقیقا درست سرجایشان به شارژر لحیم کنیم. کمی چسب قطره ای در محل اتصال دوبخش محفظه که بریزید و نیمه بالایی محفظه را به آرامی سرجایش بگذارید.حالا باید از پایه گیره استفاده شود تا کاملاً سفت شود.

با مولتی متر ولتاژ شارژر را اندازه میگیریم

حالا کابل ولتاژ بالا را به شارژر وصل کنید و شارژر را به برق بزنید. با مولتی متر ولتاژ فیش سر کابل ولتاژ پایین را بررسی نمایید. مقدار ولتاژ باید نزدیک به ولتاژ اسمی شارژر باشد. برای شارژری که ما تعمیر کردیم، ولتاژ اسمی 19V بود و می بینید که مقدار ولتاژ تقریباً همین قدر است. برای اطلاع از ولتاژ اسمی شارژر، باید برچسب روی شارژر را ببینید. اگر همه چیز را طبق آموزش انجام داده باشید، شارژر آماده استفاده است. آداپتورهای تغذیه AC/DC و یا شارژرهای باطری، ولتاژ برق ورودی AC 220V را در ورودی گرفته و آن را به ولتاژی پایین تر که مورد نیاز لپ تاپ است، تبدیل می کند. آداپتورهای تغذیه AC/DC، توان مورد نیاز برای لپ تاپ و همچنین شارژ باطری آن را تامین می کنند. به همین جهت استفاده از آداپتور مناسب هر لپ تاپ بسیار حائز اهمیت می باشد.

چنانچه نیاز به خرید یک آداپتور جدید برای لپ تاپ خود را دارید حتما به نکات زیر توجه فرمایید:

۱- سر فیش آداپتور جدید شما باید دقیقا همانند سرفیش آداپتور قبلی باشد.

۲- ولتاژ خروجی آداپتور جدید دقیقا باید به مقدار ولتاژ خروجی آداپتور قبلی باشد.

۳- پلاریته + و – خروجی آداپتور جدید باید همانند پلاریته خروجی آداپتور قبلی باشد.

ولتاژ و جریان خروجی هر آداپتور بر روی برچسب مشخصات آن ذکر شده است. به عنوان مثال  در شکل پایین خروجی آداپتور  ۱۹ ولت ۴٫۷۴ آمپر می باشد.

موقع خرید آداپتور جدید دارید قانون زیر را باید در نظر داشته باشید:

۱- ولتاژ خروجی آداپتور باید کاملا یکسان باشد و جریان آن می تواند مساوی و یا بیشتر از آداپتور اصلی باشد.

۲- مثال، چنانچه یک لپ تاپ نیاز به یک آداپتور ۱۹ ولت ۴٫۷ آمپر داشته باشد، به جای آن می توان از ۱۹ ولت ۶٫۳ آمپر  استفاده کرد.

تقریبا همه روش‌های تعمیر سیم شارژر نیازمند داشتن تجهیزاتی است که به طور معمول در خانه‌ها یافت نمی‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به شیلدهای حرارتی و چسب‌های سیلیکونی اشاره کرد. البته ممکن است یک نوار چسب برق در منزل داشته باشید ولی در بیشتر مواقع به همین سادگی نمی‌توانید سیم شارژر را تعمیر کنید. پس بهترین کار جدا کردن سیم‌های آسیب دیده و تعویض آنها با یک کابل جدید و سالم است. در ادامه به چند نکته ساده برای افزایش عمر سیم‌های شارژر و کاهش میزان خرابی کابل‌ها اشاره می‌کنیم. در هر حال کمی دقت و مراقبت ارزش ساعت‌ها اتلاف زمان و اعصاب خوردی به علت خراب شدن این کابل‌های حیاتی را دارد.

نکته اول:

اولین و ساده‌ترین کار این است که به هیچ وجه کابل‌ها را زیاد خم نکنید. تا شدن زیاد کابل سبب وارد شدن فشار به لایه خارجی روکش می‌شود و بعد از چندین بار تکرار موجب ساییدگی و پاره شدن سیم می‌گردد. اگر شما زیاد از شارژر گوشی استفاده می‌کنید قطعا بار‌ها شاهد پیچ خوردن سیم شارژر به دور خود بوده‌اید. در حالی که دستگاه را به شارژر متصل کرده‌اید، کافی است چند بار گوشی را به زمین بگذارید و بردارید و یا زاویه نشستن خود را تغییر دهید تا سیم شارژر حسابی دچار پیچش و گره شود! همین اتفاق به راحتی سبب ترک‌های میکروسکوپی بر روی پوسته کابل شده و به مرور به قطعی یا اتصالی کردن آن منجر خواهد شد.

نکته دوم:

اگر نگران این مشکل هستید علاوه بر اینکه باید به خوبی از کابل‌ شارژر مراقبت کنید همچنین بهتر است همواره از محصولات با کیفیت بالا استفاده نمایید. شاید مجبور باشید در ابتدا کمی هزینه بیشتری پرداخت نمایید اما قطعا در طولانی مدت ارزشش را خواهد داشت. اما در انتها به یک نکته مهم توجه کنید. اگر شما از شارژری با کابل آسیب دیده استفاده می‌کنید که هنوز کار می‌کند، به این معناست که سیم‌های اصلی هنوز سالم هستند و تنها روکش لایه رویی آسیب دیده است ولی باید متوجه باشید که دیگر ایمنی محصول مانند قبل نیست و هر لحظه احتمال وقوع اتصال برق، آتش‌سوزی و آسیب هم به دستگاه و هم به خودتان وجود دارد. پس بهترین کار کنار گذاشتن آن و برنامه‌ریزی سریع برای تعمیر یا جایگزینی قطعه آسیب دیده است.

این را نیز به خاطر داشته باشید که پیچیدن مقداری چسب برق یا موارد مشابه بر روی قسمت آسیب دیده، واقعا آن را تعمیر نخواهد کرد و فقط پوششی موقت است تا چند روز زمان خرید یک کابل جدید را به تاخیر بیاندازد زیرا حتی این تعمیر سطحی نمی‌تواند جلوی گسترش آسیب را بگیرد و به مرور تخریب این ناحیه بیشتر خواهد شد. آداپتورهای تغذیه AC/DC و یا شارژرهای باطری، ولتاژ برق ورودی AC 220V را (که یک ولتاژ بالا محسوب می شود) به عنوان ورودی گرفته و آن را به یک ولتاژ سطح پایین که مورد نیاز هر لپ تاپ است، تبدیل می کند. آداپتورهای تغذیه AC/DC، توان مورد نیاز برای لپ تاپ و همچنین شارژ باطری آن را تامین می کنند. به همین جهت استفاده از آداپتور مناسب هر لپ تاپ بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

***در صورتیکه تمایل به تعمیر آداپتور دستگاه خود داشتید بهتر است آن را به تعمیرکار بسپارید***

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *